Kredide Sigorta Parasını Geri Alan Yüzde 5′i Geçmiyor haberi

Eylül 23rd, 2016 by admin | Filed under Bayilik Veren Firmalar.

biz kredinizi çekelim siz ödeyin Acil para ihtiyaçlarınız için çözüm üretiyoruz

>>> biz kredinizi çekelim siz ödeyin <<<

Kredide Sigorta Parasını Geri Alan Yüzde 5′i Geçmiyor 2012 Kredide Sigorta Parasını Geri Alan Yüzde 5′i Geçmiyor

Sigorta Primleri İade Edilmiyor

Bankalar, zorla hayat sigortası yaptıkları müşterisinin geri ödenmesi gereken primlerini de iade etmiyor.

Bugün gazetesinden Murat Gülderen’in haberine göre; Müşterilerden 31 kalemde aldığı ‘Deli Dumrul ücretleri’nin yanı sıra yargı kararlarına rağmen masrafları geri ödemeyen bankaların kredi alırken yapılan zorunlu hayat sigortasında uyanıklık yaptığı belirlendi.

Buna göre, bankalar kredi borcunu erken kapatan müşterisinin sigorta primlerini geri ödemiyor. Ayrıca bankalar örneğin 24 aylık kredi alan müşteriye 36 aylık hayat sigortası yaparak buradan sağlanan fazla primlerle kasasını dolduruyor.

Hukuka aykırı Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı Aydın Ağaoğlu, bankaların kredi hizmeti sunarken yanında hayat sigortası satılmasının hukuka aykırı olduğunu vurguladı.

Bankalar Bunu Zorunlu Kılıyor

Tüketici Kanunu’nun 5’inci maddesinin bankaların mal ya da hizmet satışı esnasında diğer bir malın ya da hizmetin satışının zorunlu kılınmasını yasakladığını aktaran Ağaoğlu şunları söyledi: “Bankalar tüketicilere kredi hizmeti sunarken, bunun yanında hayat sigortası hizmetinin de kendilerinden satın alınmasını isteyemez. Bu hukuka uygun değil. Ama bankalar bunu zorunlu kılıyor ve ‘benden alacaksın’ diyor. Bankaların büyük çoğunluğunun sigorta acentesi var. Bu tür durumlarda müşteriler bankaları sanayi il müdürlüğüne şikayet ederse tüketici kanununun 25’inci maddesinde belirtilen idari para cezasına muhatap olacakları kesindir” dedi.

Parasını Geri Alan Yüzde 5′i Geçmiyor

Tüketiciler Birliği Onursal Başkanı Bülent Deniz de bankaların hayat sigortasında yaptığı vurgunu eleştirdi. Hayat sigortasının yıllık olarak yapıldığını ifade eden Deniz şöyle devam etti: “Bu durumda siz 6, 18, 30 ay ödemeli kredi çekseniz de sigortanız 12, 24, 36 aylık oluyor.

Örneğin; 24 ay ödemeli kredi çektiniz. Kredi süresi kadar değil, 36 aylık sigorta yaptırabiliyorsunuz. Krediniz bittikten sonra kalan 11 aylık hayat sigortasını boşuna yaptırmış oluyorsunuz. Ancak banka bu noktada müşteriyi uyarmıyor. Para bankada kalıyor.” Pek çok tüketicinin bu durumu bilmediğini belirten Deniz, bankanın da uyarmadığı için müşterinin parayı alamadığını kaydetti.

Deniz, kredi borcunu erken kapatanların da hem faiz indirimden yararlanabildiğine hem de geri kalan günlerdeki hayat sigortası primlerini geri alabildiğine dikkat çekti. Kimse bu durumu bilmiyor Bülent Deniz, ortalama olarak 200 liranın kesildiği hayat sigortası ücretlerinin geri alınabileceğini vatandaşın bilmediğini dile getirdi.

Deniz, “Milyonlarca insan kredi çekiyor ancak bu artan primleri alan müşteri oranı yüzde 5’ten bile daha az. Hal böyle olunca bankaların ekmeğine yağ sürülüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Paralar Nasıl Alınacak?

Hayat sigortasında artan primlerin alınmak istendiğine dair ilgili bankaya dilekçe yazılacak. Bankadan olumsuz yanıt gelmesi halinde aynı dilekçe ilçe kaymakamlıklarındaki hakem heyetine sunulacak. Gerekçeli karar en geç üç ay içerisinde tüketiciye bildirilecek.

(function(d){
var js, id = ‘kp_jssdk’, ref = d.getElementsByTagName(‘script’)[0];
if (d.getElementById(id)) {return;}
js = d.createElement(‘script’); js.id = id; js.async = true; js.src = “//www.kredipazari.com/cache/w/s/aff.js”;
ref.parentNode.insertBefore(js, ref);
}(document));

Benzer Yazılar:

  1. Kredi Alana Re’sen Sigorta Yapılamaz
  2. Konut Kredisi Kullanımında Sigorta Yapıldıysa Dikkat
  3. Konut Kredilerinde Hangi Sigortalar Zorunudur?

Kredide Sigorta Parasını Geri Alan Yüzde 5′i Geçmiyor

  • Kredi Kart aidatlarını toptan geri almaKredi Kart aidatlarını toptan geri alma Hepimiz müptela şekline birer kredi kartı kullanıcıyız. Bize çok güzel imkanlar ve kolaylıklar sağlamasına rağmen  her yılın belli bir döneminde çok da azımsanmayacak rakamlarda üyelik […]
  • Hesap işletim ücretini nasıl geri alabilirimHesap işletim ücretini nasıl geri alabilirim Her birimizin en az bir bankada hesabı bulunmakta. Sizi bilmem ama ben bankadaki hesabıma para yatırmaya korkar oldum. Birbakmışsınız banka hesap işeletim ücredi adı altında paranızı […]
  • Evlenenlere Faizsiz KrediEvlenenlere Faizsiz Kredi Eğer evlenmeyi düşünüyorsanız size sunulan fırsattan mutlaka yararlanmalısınız. Evlenenlere Faizsiz Kredi veriliyor. 25 yaşın altındaysanız ve evlenme hazırlıkları yapıyorsanız faizsiz […]
  • Kişisel gelişim için üniversite yıllarını nasıl etkin kullanabiliriz?Kişisel gelişim için üniversite yıllarını nasıl etkin kullanabiliriz? Üniversite zaten bir teknik bilgi bir baz verecek. Bu bilgilerin nasıl kullanıldığı daha sonra ki insanı başarıya ya da başarısızlığa götüren faktörler aslında. Dolayısıyla kişisel […]
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanından Çalışan Annelere DestekAile ve Sosyal Politikalar Bakanından Çalışan Annelere Destek Biz kadınların çalışma hayatında yaşadıkları olumsuz birçok koşulun yanında en büyük sorun en değer verdiğimiz varlıklar olan çocuklarımız ile kariyerlerimiz arasına sıkışmak herhalde. […]

Leave a Reply